UMAI to etnograficzno-artystyczne przedsięwzięcie, w ramach którego powstaje całe uniwersum, włączając w to również nowy język, filozofię czy mitologię.

To wyobrażona, potencjalnie możliwa przyszłość, gdzie społeczności wytwarzają nową etniczność, a plemiona powstają jako efekt ideologicznego wyboru niewynikającego z urodzenia czy pochodzenia. Tradycje przenikają się i tworzą nowe jakości na fundamentach odwiecznie istniejących archetypów. Nowe języki i melodie niosą w sobie echo starych kultur. Do głosu dochodzi stara przewodniczka — natura.

teiya lua w języku umai oznacza „dwa księżyce /dwoista natura księżyca”. Jest to muzyczna podróż przedstawiona z perspektywy bohaterki, która wyrusza na wędrówkę poprzez znany i nieznany jej świat, aż do świata poza nim, by spotkać drugą/inną siebie. I jak to w micie czy bajce magicznej bywa, spotyka na swej drodze Mądre, które stają się jej przewodniczkami i nauczycielkami. Dwoistość natury, symetria, obcość i swojskość nowego/starego świata to oś wokół której konstruują się wątki muzyczne, fabularne i wizualne koncertu. Całość zamyka się w 13 pieśniach — tyle ile jest pełni księżyca.

UMAI współtworzą Basia Songin i Agnieszka Mendel-Hanusek, performerki z wieloletnim stażem scenicznym i twórczym, które poruszają się na pograniczu kilku mediów: muzyki, teatru, opowieści i filmu. Artystki eksplorują tradycyjne i współczesne techniki wokalne, eksperymentują z brzmieniami i ideą kompozycji jako opowieści. W pracy muzycznej inspirują się dźwiękami przyrody, literaturą, krajobrazem, starymi opowieściami i kulturą etniczną wielu ludów Ziemi.

Na wiosnę 2025 ukaże się ich pierwszy album zatytułowany „teiya lua”

Basia Songin głos, wiolonczela hybrydowa, bęben ramowy, looper, perkusjonalia

Agnieszka Mendel-Hanusek głos, guitalele, perkusjonalia