Tołhaje to zespół od lat udanie poruszający się w szeroko pojętej stylistyce etno.

Dwie płyty, wydane dotychczas przez grupę, „A w niedziela rano” (2002) i „Stereokarpaty”(2011) są doskonale rozpoznawalne w folkowych kręgach muzycznych nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wyznaczają bowiem charakterystyczne, niebanalne – a jednocześnie prekursorskie kierunki rozwoju i poszukiwań w tymże rodzaju muzyki.  W swojej twórczości grupa czerpie głównie inspiracje z pogranicza kulturowego  Polski wschodniej – szczególnie z tradycji grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady i tereny kresów polsko-ukraińskich.

Zespół koncertował zarówno na scenach całego kraju jak i Europy, zjednując sobie sympatię publiczności i jurorów. W swoim dorobku może się pochwalić niemałymi osiągnięciami, m.in. : 

  • I miejscem na XIX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Muzyki Ludowej Młodych Eurofolk Na Pograniczach (Sanok),
  • II miejscem IV edycji Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja, 
  • Folkowym Fonogramem Roku 2002 za płytę “A w Niedziela Rano” - nagrodą ufundowaną przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej przy Polskim Radiu,
  • nominacją płyty „A w niedziela rano” do nagrody “Fryderyk” w kategorii “etnofolk” w 2004 r.

Grupa reprezentowała Polskę na XXIII Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej (EBU) w Mölln (Niemcy). Gościli także na festiwalach: Sziget (Węgry), Flugery (Lwów, Ukraina), Pohoda Festival (Trencin, Czechy), Pulse Festival (Londyn, Wielka Brytania), Wschód Kultury (Rzeszów). Warto także wspomnieć, że płyta “Stereokarpaty”, tuż po premierze, była płytą tygodnia w Polskim Radiu Rzeszów.

Czereda jest trzecim w dorobku zespołu krążkiem. To specjalna reedycja z utworami, które od strony dźwiękowej współtworzyły serial HBO „WATAHA”, fragmentami  koncertu Art Celebration: Eastern Roots w ramach festiwalu Wschód Kultury/Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie (2014) oraz z czterema premierowymi, bardzo energetycznymi kompozycjami. Skąd nazwa płyty? Czereda to zgraja, wataha, grupa ludzi, która podąża tą samą drogą. To także burza myśli i pomysłów, jakie się narodziły podczas powstawania nowego materiału, w przypływie weny, która pojawiła się dzięki propozycji współpracy nad ścieżką dźwiękową do serialu „Wataha”. Ponadto pojęcia czereda czy wataha są zespołowi bardzo bliskie, gdyż tak kiedyś określano zbójników bieszczadzkich - tołhajów.