Biolożka, profesorka nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski.

"Simona", reż. Natalia Koryncka – Gruz, PL, 92’

Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha i prawnuczką Juliusza – trzech malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i polskiej historii. Była także bratanicą poetki Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec. Jej stryjeczną babką była Zofia Kossak-Szczucka, autorka powieści historycznych.

Kim naprawdę była Simona Kossak - legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Świat fascynuje się historią Jane Goodall, tymczasem Simona jest postacią równie złożoną i ciekawą. Dlaczego uciekła od rodziny - słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekoaktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do prastarej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji.

 

Natalia Koryncka – Gruz, reżyserka, scenarzystka, producentka.

Absolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego orazreżyserii PWSFTviT w Łodzi. Za krótkometrażowy film fabularny „1-1” zdobyławiele nagród w kraju i za granicą, m.in. w Turynie, Bilbao, Oberhausen iMonachium. Należy do Polskiej Akademii Filmowej, Gildii Reżyserów Polskich, SFPi KIPA.