Gdyby dokonać ogólnej interpretacji całej twórczości zespołu EABS, dociekliwy słuchacz zauważyłby, że każdy kolejny album wynika z poprzedniego. Ich wydźwięk jest podobny i można traktować je jako wariacje na ten sam temat. Zmienia się tylko tło opowieści. Wszystko kręci się wokół życia i śmierci, początku i końca świata, a także roli człowieka uwikłanego w to wszystko egzystencjalnie.
Wrocławski obóz muzyków zwierał swe szyki podczas legendarnych wydarzeń Electro-Acoustic Beat Sessions w nieistniejącym już klubie Puzzle (2012-2014). Likwidacja klubu była impulsem do dalszego rozwoju, co spowodowało, że zespół EABS wyrósł w minionych latach na jeden ważniejszych głosów polskiego środowiska jazzowego. Choć na debiutancki materiał wydany pod szyldem EABS słuchacze musieli czekać jeszcze blisko trzy lata, to właśnie wtedy wrocławski kolektyw zaczął się oddalać od hip-hopu rozumianego jako gatunek, w którym pierwsze skrzypce gra raper. O unikalności EABS decyduje jednak nie tylko instrumentalna maestria i aktualność ich języka wypowiedzi, ale również hip-hopowa proweniencja oraz społeczno-polityczne zaangażowanie.
W 2017 roku, po świetnie przyjętym przez publiczność i krytyków debiutanckim krążku EABS Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda), poświęconemu mniej znanej twórczości polskiego pianisty, zespół poszedł za ciosem wydając dwie kolejne płyty winylowe. Czarną, zarejestrowaną na żywo w Katowicach - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live at Jazz Club Hipnoza oraz różową, nagraną na taśmę i wydaną w brytyjskim labelu 22a Music - Kraksa / Svantetic, wieńcząc swoje dzieło "tryptykiem Komedowskim". Zielony, studyjny album, zdobył wiele pozytywnych recenzji w Polsce i zagranicą.
Album autorski zespołu, który pojawił się w połowie 2018 roku tym razem skoncentrował się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, zapraszając do współpracy brytyjskiego muzyka Tenderloniousa. Główną inspiracją tego albumu stała się sławna na świecie “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. Slavic Spirits to próba kontaktu z duchem bezpowrotnie utraconej kultury Słowian żyjących blisko natury, jak i również z ich światem obarczonym pańszczyźniano-poddańczym cierpieniem, które przez niepiśmienność ludu nigdy nie zostanie już dokładnie zbadana, przez co odwołać się do niej można tylko przez język emocji. Dlatego pod wpływem inspiracji rozważaniami wielu muzyków, historyków, dziennikarzy, pisarzy, a nawet psychoterapeutów, bardzo szybko zaczęły powstawać nowe kompozycje, które zespół wydostał z głębi swojego ducha i wyobraźni. Właśnie ten album EABS zagra podczas 10. edycji Ethniesów.
Skład zespołu:
Marek Pędziwiatr - instrumenty klawiszowe Paweł Stachowiak - gitara basowa Jakub Kurek - trąbka Olaf Węgier - saksofon tenorowy Marcin Rak - perkusja